ترامپ با طرد و پس‌گرفتن سیاست‌های خود می‌تواند به معترضان ایرانی کمک کند!

ترامپ با طرد و پس‌گرفتن سیاست‌های خود می‌تواند به معترضان ایرانی کمک کند!

از آنجا که رسالت و ماهیت اتاق‌های فکر زمینه‌سازی و تولید فکر در جهت منافع مادی و معنوی قدرت حاکم و یا احزاب جلودار کارتل‌های مختلف بوده و هست و در مرام و منطق آنها بازی قدرت در دهکده خود ساخته جهانی یک امر بی‌بدیل بوده و می‌باشد پس لزوماً ساخت و پرداخت سناریوهای نفوذ در اتاق‌های فکر امریکایی و صهیونیستی همزمان با اغتشاشات درون ایران امری سازمان یافته و حتی منطبق با اصول نظم بین الملل تلقی می‌شود.

از این رو بروکینگز با سابقه دموکرات محوری خود سعی در موج سواری و حداکثر استفاده از سناریوهای خود ساخته و بهره‌گیری از آن را چه در جهت بهره‌برداری حزبی و چه در جهت تعامل با دولت و کاخ سفید دارد. دراین رابطه سوزان مالونی نویسنده و کارشناس مطرح سیاست خارجی این اندیشکده استدلال می‌کند که واکنش قاطع آمریکایی به اعتراضات در ایران می‌تواند به تقویت یک دولت مسئول در تهران در حین بازسازی همکاری با دولت‌های اروپایی و دیگران در سراسر جهان کمک کند.

به نظر ملونی تحولات در داخل جمهوری اسلامی نیز باید یک راه حل مناسب توسط دولت ترامپ داشته باشد و  ناآرامی‌ها و اغتشاشاتی که  که در سرتاسر ایران رخ داد، بحران و فرصتی برای مدیریت دولت دونالد ترامپ به وجود آورده است.

ملونی با دیدی واقع بینانه می‌داند که نیروهای امنیتی ایران می‌توانند ناآرامی‌ها را از بین ببرند اما با این حال دچار اشتباه تحلیل وقایع شده و یا آرزو می‌کند:  "که حتی اگر خیابان‌ها ساکت نشوند، سرعت اعتراضات در سراسر کشور گسترش یافته و نظام ایران را از بین می‌برد و جمهوری اسلامی را آسیب پذیر می‌کند."

بنابراین دولت ترامپ باید راهکارهای قابل توجه از سیاست متلاطم و بی‌ثباتی برای تهران ارائه دهد. واکنش عادلانه آمریكا به تظاهرات می‌تواند به تقویت یک دولت موثرتر در ایران در حین بازسازی و مشاركت با دولت‌های اروپایی و دیگران در سراسر جهان كمك كند كه در ایجاد دیپلماسی هسته‌ای بسیار ارزشمند باشد.

بسیاری از ایرانی‌ها و کسانی که در مورد تاریخ خود چیزی می‌دانند، معتقدند که دفاع از آمریکا به طور اجتناب ناپذیری منفی است. میراث حمایت از سیا توسط محمد مصدق، نخست وزیر ایران در سال ۱۹۵۳، موجب نگرانی غریزی دخالت ایالات متحده شده است. برای بعضی از ایرانی‌ها، آغوش آمریکایی به نظر مانند بوسه مرگ ـ نومیدی است.

این نزاع به رویکرد باراک اوباما به ایران در جریان فجایع ناشی از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۹، شکل داد. اوباما در آن سال با تردید و با تأکید بر احترام به حق حاکمیت ایران و جلوگیری از تایید معترضان، پاسخ داد. اما ترامپ به منظور تمایز از سلف خود در زمینه مسائل کلیدی، اقدام کرده و رویکرد اوباما نسبت به ایران وی را برانگیخته است. وی در خطایی فاحش مردم ایران را گرسنه دانست. برخی از تحلیل گران این رویکرد را مورد انتقاد قرار دادند، از جمله یک مقام سابق اوباما که حکومت را به "آرام نگه داشتن اوضاع و انجام کارهای غیرمستقیم" تشویق کرد.

ملونی در خطایی دیگر با انتقاد از مماشات توصیه شده توسط عقلای سیاسی امریکا سعی در رد نظرات منتقدان می‌کند و می‌گوید:"منتقدان اشتباه می‌کنند. هنگامی که یک جنبش در جهان به وجود می‌آید، هیچ جایگزینی برای منافع و ارزش‌های آمریكا وجود ندارد، مگر این كه به دفاع از فعالان و حمایت از آنها بپردازد."

 وی در این رابطه به دولت توصیه می‌کند:"واشنگتن و جهان می‌توانند بیشتر به معترضین کمک کنند، برای اولین بار، واشنگتن باید برای ایجاد یک توافق دیپلماتیک در مورد ایران، با تمرکز ویژه بر شرکای اروپایی و آسیایی، کار کند. صدای اروپایی در حال حاضر مهم است. چرا که در حال حاظر دولت ایران به هر نشانه‌ای حساس است ائم از اینکه اگر تظاهرات به شدت سرکوب شوند، پاریس، لندن یا رم و همچنین سئول و توکیو مایل به بازنگری روابط رو به رشد اقتصادی و دیپلماتیک خود می‌شوند."

وی می‌افزاید: هرچند تا کنون خصومت دولت امریکا نسبت به معاهده هسته‌ای، شکاف‌های جدیدی در آتلانتیک ایجاد کرده است اما با این حال، ایجاد توافق بر سر بحران ایران غیرممکن است و کاخ سفید می‌تواند به عملکرد جورج دبلیو بوش در این مورد نگاه کند، که در پی اصلاحات در مورد مسائل دیگر، پل ارتباطی با متحدان سنتی آمریکا در مورد ایران، ایجاد می‌کرد. این تلاش‌ها در نهایت به پایان رسید و به عنوان پایه‌ای برای یک ائتلاف قوی در اطراف تهدید هسته‌ای به کار گرفته شد که باعث شد تا ایران را به مذاکره جدی متقاعد سازد."

پیشنهاد دیگر ملونی تلاش برای اطمینان از دسترسی به فناوری در ایران در جهت  برقراری ارتباط با یکدیگر و دسترسی به منابع مستقل اطلاعات است. در برخی موارد، شرکت‌های ایالات متحده از دسترسی فراوان به برنامه‌های کاربردی مفیدی برخوردار بوده و از احتیاط زیادی برخوردارند که احتیاج به تحریم‌هایی علیه ایران دارند. چندین شرکت در حال حاضر به دنبال حذف محدودیت‌های خودشان هستند، اما راهنمایی‌های جدید وزارت خزانه داری ممکن است به حفظ هماهنگی بین فعالان و حمایت بیشتر از دستگاه اطلاعات و ماشین‌های سانسور تهران کمک کند.

در نهایت ملونی پیشنهاد می‌کند مهمترین گامی که کاخ سفید می‌تواند بردارد حذف ایران از لیست کشورهای ممنوعیت سفر خواهد بود. چرا که با این محدودیت‌ها ورود معترضینی که وی آنها را فعالین حقوق بشر می‌داند به ایالات متحده را مسدود شده است.

وی در جهت اطمینان خاطر به دولت از پیشنهاد خود عنوان می‌کند که هیچ شواهدی وجود ندارد که مسافران ایرانی یک تهدید تروریستی را ایجاد می‌کنند. حقایق نشان می‌دهد که میلیون‌ها گردشگر، دانشجویان، مهاجران و پناهندگان که از سال ۱۹۷۹ به آمریکا از ایران آمده‌اند، به طور گسترده‌ای به جامعه آمریکا و اقتصاد ایالات متحده کمک کرده‌اند و نقش‌های اصلی در هنر، علم، تجارت و حتی سیاست برعهده داردند. وی می گوید:"تجربه گذشته نشان می‌دهد که ناآرامی‌ها در ایران ممکن است برخی از فعالان و مخالفان را مجبور به تبعید کنند. همه کسانی که در معرض خطر زندگی و معیشت خود برای مبارزه با ایران هستند، باید بدانند حمایت آمریکایی فراتر از کلمات است."

قابل توجه است که سوزان ملونی در سال۲۰۱۲ قبل روی کار آمدن ترامپ اعتقاد به بی‌فایده دانستن حمله نظامی و تغییر حکومت در ایران را داشت و معتقد بود تنها راه برخورد با برنامه هسته‌ای ایران، کنترل و نظارت است و پنج سال آینده به منزله لحظه‌ای بسیار حساس برای سیاست‌های جهان در برابر ایران است. سنگینی این بار به دلیل پیشرفت‌های ایران است؛ این پیشرفت‌ها منجر به ایجاد وضعیتی اضطراری شده که نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در خاورمیانه، به ویژه اسرائیل، را در برگرفته است.

 

 

 

 

https://www.brookings.edu/blog/markaz/2018/01/03/trump-can-help-irans-protesters-by-rejecting-his-own-iran-policies/

افزودن دیدگاه جدید

پروفایل نویسنده